🏳️‍🌈 Ruukin oma Pride on perjantaina 27.6.2025! 🏳️‍🌈

🌈 Tapahtuma alkaa klo 13 leikkipuiston viereisellä viheralueella, johon rakennetaan olohuonemainen tila. Luvassa on erilaisia työpajoja, kahvio, musiikkia, sateenkaarikirjallisuutta sekä Pridekulkue klo 18 alkaen. Paikallisten osaajien vetämissä työpajoissa mahdollistetaan yhdessä tekemisen kautta jakamisen, kuulumisen ja vaikuttamisen kokemuksia kehollisten, sanallisten ja kuvallisten lähestymistapojen keinoin. Työpajojen tarkemmat aikataulut varmistuvat lähempänä.

🌈 Fiskars Priden tavoitteena on edistää tasa-arvoa, osallisuutta, yhdenvertaisuutta ja ihmisoikeuksia, maailmanlaajuisen Prideliikkeen mukaisesti ja osoittaen solidaarisuutta Palestiinalle ja Ukrainalle. Tavoitteena on myös lisätä tietoa sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksista ja tarjota turvallisempi tila kohtaamisille. Näiden merkitys korostuu etenkin aikoina, jolloin yhdenvertaisia ihmisoikeuksia kyseenalaistetaan globaalisti ja tasa-arvon kehitys on ottanut takapakkia.

🌈 Fiskars Pride toimii Fiskarsin käsityöläisten, muotoilijoiden ja taiteilijoiden osuuskunta Onoman Utopia -kesänäyttelyn oheisohjelmana sekä yhteistyössä yhdistys Raaseporin Sateenkaaren kanssa.

Fiskars Pride ohjelma:
13– Sateenkaariolohuone: kahvio, musiikkia, sateenkaarikirjallisuutta, vapaamuotoinen kylttipaja ja hengailua turvallisemman tilan periaatteilla
13–15 Drop-in kirjoitustyöpaja ja yhteisötaideteos, koristellaan puiston puut sanataiteella, teemana sateenkaareva Utopia
14–14.45 Pride Salsaa! Kehopositiivisuuteen pyrkivää tanssiniloa kaikille halajaville ❤️
15.30–17 Drop-in sirkustyöpaja, jongleerausta ja muita sirkuslajeja, sopii koko perheelle juniorista senioriin.
18.00 Pridekulkue
21.00 Sateenkaariolohuone sulkeutuu, jatkot Veitsitehtaalla

Tapahtumaan on nimetty koko ajaksi kolme häirintätukihenkilöä.

Prideviikon ohjelma jatkuu Fiskarsissa Luovat pajat -festivaalilla 28–29.6 klo 11–16. Teemana sateenkaari, kimellys, moninaisuus ja identiteetti.