Smakupplevelser för företagsgrupper

Kombinera lärande, upplevelser och gemenskap. Våra smakaktiviteter erbjuder företagsgrupper ett avslappnat och engagerande sätt att utforska den fascinerande världen av drycker, mat och lokala smaker.

Komplettera mötesdagen eller rekreationsdagen med oförglömliga smakupplevelser. I Fiskars Bruk kan företagsgrupper upptäcka lokala smaker genom ölprovningar och champagneprovningar eller fördjupa sig i fermenteringens värld under en inspirerande kurs i syrning och fermentering.

Tastingar

Champagne tasting

Upplev en stämningsfull champagneprovning på Wärssy och låt dig guidas genom champagnens fascinerande smakvärld av en kunnig expert.

Veitsitehtaas produktionsrundturer och provsmakningar

Upptäck hur dryckerna tillverkas under en guidad rundtur där ni får se produktionslokalerna och provsmaka på utvalda produkter. Rundturerna erbjuds både som kortare turer med provsmakning och som längre, sittande tastingar.

Fermenteringskurs

Upptäck fermenteringens värld på Raseborgs Fermenteringsverkstads kurs. Vill ni lära er att göra kimchi, surkål, mjölksyrade grönsaker i saltlake eller kanske alla tre? Deltagarna får med sig recept samt en fermenterad produkt att ta hem. För grupper på max 15 personer.


Skapa en oförglömlig företagsdag i Fiskars bruk

Vi hjälper er att planera en helhet som passar just ert team – oavsett om det gäller en rekreationsdag, teamdag, personaldag eller företagets sommarfest. Alla upplevelser kan skräddarsys som en del av er dag i Fiskars Village.

Kontakta oss via formuläret nedan så planerar vi tillsammans ett upplägg som passar just er.