
Fiskars Pride
Fiskars eget Pride ordnas fredagen den 27 juni 2025!
Evenemanget börjar kl. 13 på grönområdet intill lekparken, där en vardagsrumsinspirerad plats byggs upp. Det erbjuds olika workshoppar, café, musik, regnbågslitteratur samt en Prideparad som startar kl. 18. Under workshopparna kan du delta i att skapa upplevelser av delaktighet, samhörighet och påverkan genom kroppsliga, verbala och visuella uttrycksformer. Workshopparna leds av lokala aktörer. Detaljerade tidtabeller för workshopparna bekräftas närmare evenemanget.
Fiskars Prides mål är att främja jämlikhet, inkludering, likabehandling och mänskliga rättigheter – i linje med den globala Priderörelsen – samt visa solidaritet med Palestina och Ukraina. Ett annat mål är att öka kunskapen om köns- och sexuella minoriteters rättigheter och erbjuda ett tryggare rum för möten. De här frågorna är särskilt viktiga i tider då mänskliga rättigheter ifrågasätts globalt och utvecklingen för jämlikhet sackar.
Fiskars Pride arrangeras som ett sidoprogram till hantverkar-, formgivare- och konstnärskooperativet Onomas sommarutställning Utopia och i samarbete med föreningen Raseborgs Regnbåge rf.
Fiskars Pride progam:
13– Regnbågsvardagsrum: café, musik, regnbågslitteratur, öppen skyltverkstad och umgänge enligt principerna för tryggare rum
13–15 Drop-in skrivarverkstad och community art, vi pyntar parken med ordkonst enligt temat Utopia i regnbågens färger
14–14.45 Pride Salsa! Dansglädje och kroppspositivism för alla som vill delta
15.30–17 Drop-in cirkusworkhop, jonglering och andra cirkusaktiviteter. Passar för alla åldrar och familjer.
18.00 Prideparad
21.00 Regnbågsvardagsrummet stänger, festen fortsätter på Veitsitehdas
Under hela evenemanget finns tre trakasseriombud på plats.
Prideveckans program fortsätter i Fiskars under Luovat pajat-festivalen 28–29.6 kl. 11–16. Teman under festivalen är regnbåge, glitter, mångfald och identitet.